Aktuálne informácie k situácii na Ukrajine
Úrad jadrového dozoru Slovenskej republiky (ÚJD SR) nepretržite sleduje vývoj na Ukrajine prostredníctvom:
- informácií z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE),
- správ poskytovaných ukrajinským jadrovým dozorom (SNRIU),
- skupiny ENSREG, v rámci ktorej je ÚJD SR v úzkom kontakte s partnerskými dozormi EÚ,
- ostatných medzinárodných organizácií.
Úrad jadrového dozoru Slovenskej republiky (ÚJD SR) nepretržite sleduje vývoj na Ukrajine predovšetkým prostredníctvom informácií z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) a správ poskytovaných ukrajinským jadrovým dozorom (SNRIU).
Pracovníci Centra havarijnej odozvy ÚJD SR sú dlhodobo informovaní o incidentoch spojených s preletmi dronov nad jadrovými zariadeniami na Ukrajine a rovnako boli informovaní aj o incidente, pri ktorom bol vplyvom nárazu dronu poškodený nový oceľový kryt (New Safe Confinement – NSC) bývalej jadrovej elektrárne v Černobyle. Správa od ukrajinského dozorného orgánu informovala okrem iného aj o požiari v rámci konštrukcie tohto krytu, pričom bolo deklarované, že neboli zaznamenané zvýšené hodnoty radiačných meraní.
ÚJD SR má tiež prístup k databázam radiačných meraní ako sú IRMIS (databáza radiačných meraní MAAE) a EURDEP (databáza radiačných meraní Európskej komisie). Na základe aktuálnych údajov v týchto databázach rovnako neevidujeme zvýšené hodnoty radiácie v okolí černobyľskej elektrárne ani priamo v okolí sarkofágu. Všetky dostupné merania v tejto oblasti sú v norme a zodpovedajú bežným priemerným hodnotám v danej lokalite.
Podľa dostupných informácií dron poškodil len nový oceľový kryt, nie samotný betónový sarkofág (nachádzajúci sa pod ním), čomu zodpovedajú nezmenené hodnoty nameranej radiácie.
Na základe uvedených informácií ÚJD SR konštatuje, že bezprostredné radiačné riziko pre územie Slovenskej republiky nehrozí. Zároveň obyvateľom odporúčame pravidelné preverovanie informácií – hlavne preverovanie takých informácií, ktoré pochádzajú zo zdrojov šíriacich rôzne poplašné správy. Pre prístup k objektívnym, oficiálnym a overeným zdrojom na overenie potenciálneho radiačného nebezpečenstva sú pre verejnosť dostupné nasledovné spoľahlivé zdroje:
- ÚVZ SR – ústredie radiačnej monitorovacej siete
- SHMÚ – radiačný monitoring prostredia SR
- EURDEP (Európska platforma na výmenu rádiologických údajov) – radiačný monitoring prostredia
Aktualizácia: 27.02.2025