Aktuality

MAAE zverejnila aktualizáciu databázy Národných jadrových profilov za rok 2022 (Country Nuclear Power Profiles – CNPP)

CNPP je databáza spravovaná MAAE, ktorá obsahuje komplexné informácie o stave a aktuálnom vývoji jadrových programov členských krajín MAAE. Hlavným cieľom CNPP je poskytovať konsolidované informácie o infraštruktúre a vývoji v oblasti energetického využívania jadrovej energie v zúčastnených krajinách a byť zdrojom overených aktuálnych informácií umožňujúcich efektívne plánovanie, rozhodovanie a implementáciu jadrových energetických programov, vedúcich k bezpečnej a ekonomickej prevádzke jadrových elektrární.

Do práve publikovanej verzie o jadrových programoch prispelo novými alebo aktualizovanými informáciami tridsať krajín. Okrem Slovenskej republiky a ďalších krajín s vysoko rozvinutým jadrovým programom, ako Česká republika, Kanada, Francúzsko, Fínsko, Spojené kráľovstvo, Švédsko či Spojené štáty americké, informácie poskytli aj nováčikovia zvažujúci jadrovú energiu, ako je Kazachstan, alebo krajiny vo fáze výstavby, ako sú Bangladéš a Turecko. V správe sú uvedené tiež krajiny, ktoré postupne vyradili jadrovú energiu, ako napríklad Taliansko, alebo zvažujú jej obnovenie, ako napríklad Litva.

Jednotlivé národné správy sú aktualizované vládou schválenými národnými koordinátormi CNPP. Jednotlivé profily sú samostatne prístupné a obsahujú autorizované informácie poskytnuté príslušnými národnými inštitúciami.

Viac informácií sa dozviete v tlačovej správe MAAE.

 

Zdroj foto: IAEA, The Oconee Nuclear Station in South Carolina, USA. (Photo: Duke Energy)

 

Aktualizácia: 21.10.2022