V dňoch 16. - 28.10.2016 sa vo Zvolene a vo vojenskom výcvikovom priestore Lešť (v dňoch 24.-27.10.2016) uskutočnil Medzinárodný úvodný tréningový kurz pre začínajúcich budúcich inšpektorov medzinárodnej Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok (CTBT). Pri tejto príležitosti Slovensko navštívili aj zahraniční hostia - výkonný tajomník CTBTO Lassina Zerbo a riaditeľ divízie CTBTO pre inšpekcie na mieste Oleg Rozhkov.
„Inšpekcie na mieste“ v štáte, ktorý popiera, že na jeho území došlo k jadrovému výbuchu. Práve hľadanie dôkazov o tom, či bol alebo nebol vykonaný jadrový výbuch, bude hlavnou úlohou inšpektorov po vstupe CTBT do platnosti. Od r. 1996 je Zmluva otvorená na podpis v New Yorku. Vstúpi do platnosti vtedy, ak ju ešte ratifikujú USA, Čína, Izrael, Irán, Pakistan, India a Severná Kórea. Potom však musí byť jej verifikačný systém plne funkčný - a to vrátane možnosti vykonávať medzinárodné inšpekcie na mieste v inšpektovanom štáte.
Predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR Marta Žiaková považuje konanie cvičenia na Slovensku za veľkú poctu, no aj záväzok a zodpovednosť. Slovensko už hostilo 8 prípravných kurzov v oblasti Turecký vrch, tentokrát ale ide o prvý kurz v regióne Zvolen a Lešť.
„Je to výzva pre všetky zúčastnené inštitúcie, chcem však poďakovať Ministerstvu zahraničných vecí a európskych záležitostí a Ministerstvu obrany za ich spoluprácu. Chceli by sme v nej pokračovať a otvoriť tak cestu pre ďalšie činnosti prípravnej komisie na Slovensku.“ uviedla na tlačovej konferencii Marta Žiaková.
Výkonný tajomník CTBTO Lassina Zerbo pripomenul, že aktuálny kurz je zatiaľ najväčším z pohľadu počtu účastníkov z celého sveta. 75 účastníkov kurzu sa naučí všetko potrebné pre inšpekcie v teréne. Výcvik inšpektorov v SR je úvodnou časťou 3. tréningového cyklu CTBT (2016-2020). CTBTO vybrala účastníkov výcviku na základe predložených 139 nominácii signatárskych krajín zo všetkých 6 regiónov. Lassina Zerbo tiež zdôraznil, že kurzu sa zúčastňuje historicky najviac žien.
Technické kontrolné mechanizmy Zmluvy (tzv. „ medzinárodný monitorovací systém“) obsahujú 316 zariadení po celom svete (medzi nimi sú seizmické, rádionuklidové, infrazvukové a hydroakustické stanice, z ktorých sú odosielané on-line dáta do medzinárodného dátového centra vo Viedni, pričom k dátam má prístup aj Slovensko. Tieto dáta môžu mať aj civilné využitie – napr. sa využívali nielen po jadrových testoch v Severnej Kórey, ale aj po jadrovej katastrofe vo Fukušime