Havarijným plánovaním sa rozumie súbor opatrení a postupov na zisťovanie a zdolávanie nehôd a havárií na jadrových zariadeniach a na zisťovanie, zmierňovanie a odstraňovanie následkov úniku rádioaktívnych látok do životného prostredia pri nakladaní s jadrovými materiálmi, s rádioaktívnymi odpadmi alebo s vyhoretým jadrovým palivom a pri preprave rádioaktívnych materiálov. Súbor horeuvedených opatrení je súčasťou dokumentácie, ktorá tvorí havarijné plány.
Havarijné plány sa delia na:
- predbežný vnútorný havarijný plán, ktorý obsahuje plánované opatrenia na území jadrového zariadenia alebo viacerých jadrových zariadení počas jeho alebo ich výstavby,
- vnútorný havarijný plán, ktorý obsahuje plánované opatrenia na území jadrového zariadenia alebo viacerých jadrových zariadení, ktoré prevádzkuje jeden držiteľ povolenia, a väzbu na plán ochrany obyvateľstva,
- plán ochrany obyvateľstva, ktorý obsahuje opatrenia na ochranu obyvateľstva v oblasti ohrozenia počas úniku rádioaktívnych látok do životného prostredia, ako aj väzbu na vnútorný havarijný plán,
- havarijný dopravný poriadok, ktorý obsahuje opatrenia počas nehody alebo havárie pri preprave rádioaktívnych materiálov.
Okresné úrady v sídle kraja Trnava, Nitra, Trenčín a Banská Bystrica majú v plánoch ochrany obyvateľstva zahrnutý aj plán pre prípad vzniku nehody alebo havárie na jadrovom zariadení. Tieto plány obsahujú aj protiradiačné opatrenia a úlohy súvisiace s ich aplikovaním, tiež zabezpečenia neodkladnej a rýchlej rozhodovacej činnosti pre realizáciu ochrany obyvateľstva. V procese prípravy je Národný havarijný plán, ktorý má obsahovať kompetencie, povinnosti a rozsah spolupráce jednotlivých orgánov štátnej správy a organizácií zahrnutých do štruktúry havarijného plánovania na národnej úrovni.
Orgány štátnej správy, obce, ako aj fyzické osoby a právnické osoby dotknuté havarijným plánovaním sú povinné spolupracovať pri vypracovávaní havarijných plánov a zúčastňovať sa v rozsahu a spôsobom určeným plánom ochrany obyvateľstva na precvičovaní a tiež na spolupráci pri uskutočňovaní ochranných opatrení a likvidácií následkov havárií.
Za oblasť havarijného plánovania zodpovedá na ÚJD SR (ďalej len ”úrad”) odbor havarijného plánovania, informatiky a prípravy personálu.
Jednotlivé havarijné plány sú schvaľované nasledovne:
- Predbežný vnútorný havarijný plán schvaľuje úrad.
- Vnútorný havarijný plán schvaľuje úrad.
- Plán ochrany obyvateľstva schvaľuje Ministerstvo vnútra SR po posúdení úradom.
- Havarijný dopravný poriadok schvaľuje Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR po posúdení úradom.